Burhan UĞUR

DevFest Student’14 Ardından!

Bu yazı aslında benim için çok değerli bir yazı diyebilirim. Bunun en büyük sebebi ilk defa büyük bir topluluk önünde sunum yaptım. Öncelikle bana bu imkanı sağlayan GDG Eskişehir ekibine  ve konuşma yapabilirim dediğim de “süper olur” diyen Yusuf Çakmak’a teşekkür ederim, ayrıca bana bu sunumu yapmam konusunda destek veren tüm GDG Ankara ekibine(Sabahın 6.40’ında trene atlayıp Eskişehir’e geldiler daha ne yapsınlar : )) teşekkür ederim.

19 Aralık’ta gittiğim Eskişehir’e gider gitmez etkinlik alanına gittik arkadaşımla. Aslında burdaki asıl amacım DevFest İstanbul’da pek organizasyona yardımcı olamadım (GDG İstanbul Ekibinin affına sığınarak söyledim bunu : P) ve bunu burda telafi etmek adına ne iş olursa ucundan tutmak için trenden iner inmez etkinlik alanına gittik. Yaka kartlarının ipliklerini takmak dışında pek işe yaramasakta yardımcı olmaya çalıştık(Ekibin maşallahı var : )).

IMG-20141219-WA0000

Etkinlik alanında öğle arasının bitmesini beklerken CardBoard’u deneme şansı buldum. Önce Roller Coaster ve ardında Hobbit uygulamalarını denedim. Malzemeyi göz önünde bulundurunca yaptığı iş aslında mükemmel ötesi : ).

IMG_20141219_162356

Yaka kartlarının ipliklerini bağlarken buz dolabı olarak kullanılan kulüp odasından ısınmak için çıktığımda içerde denediğim ve sunumumda kullanmak istediğim(Kullanamadı : )) Flying Fingers ile resim çekindim. Aslında sensitivitysine alıştığında güzel bir alet ve ayrıca ürün incelemesinde öğrendiğim ve şok olduğum ürün tamamiyle Türk mühendisliğiyle geliştirlimiş. Dediğim gibi sensitivitysine alıştığınızda aslında güzel bir cihaz. Daha sonra GDG Eskişehir ve Bilgisayar Kulübü’ndeki arkadaşlar görev dağılımı yaparken sağolsun Yusuf bizi dinlenmeniz için kalacağımız yere yönlendirdi. Sunumu vs. kontol ettikten sonra güzel bir uyku çektim.

Etkinlik sabahı diğer ev arkadaşımı ve Geeks on Train ile gelen GDG Ankara ekibini karşılamak için tren garına gittik. Ekibin yarısı kahvaltıya gitti, kalan diğer yarısı ile biz etkinlik alanına geçtik. Sunum saati yaklaştıkça bende heycan git gide artıyordu. Saat 9.30’da Google’dan Barış Yesugey’in açılış konuşmasından sonra sahne bana kaldı.

10841766_767770803276657_5390956095668897553_o

280 kişilik salonun tamamı dolu ve bazı arkaşalar ayaktaydı. Benim korkduğum aslında başıma geldi diyebilirim. Barış konuşmasından sonra sahneye beni çağırdığında çantamı alıp sahneye çıktım. Heycan dorukta, dün denediğim Flying Fingers elimde hazır vs. Laptopu koyacağım yere geldiğimde asıl çöküşü yaşadım. Lapotumda VGA çıkışı yoktu ve kürsüde VGA kablosu bana melül melül bakıyordu : ). Görevli arkadaşa bir umutla HDMI kablosu yokmu diye sorduğumda işin rengi değişmişti aslında : ), arkadaş sadece VGA var dediğinde benim tavan yapan heycanım x2 olmuştu diyebilirim. Arkadaşa sorduğum ilk şey bana VGA çıkışı olan bir laptop bulabilir misin idi. Arkadaş laptopu getirene kadar ben kendi laptopumdan flash disk ile sunumu aldım. Arkadaşı beklerken kısaca kendimi tanıttım, katılımcılar sıkılmasın diye. Konuşmam bittiğinde laptop hala ortada yoktu ve yardımıma Barış yetişti ve benim heycanımı biraz daha düşürecek ve beni rahatlatacak soruyu sordu. Bu arada Barış’a teşekkür etmeden geçemiyeceğim . Soruya gelecek olursak soru şuydu; ” GDG Ankara olarak neler yapıyorsunuz?’. Bu soruyu duyduktan sonra iyi bari bildiğim yer diyip. GDG Ankara olarak neden DevFest düzenlemediğimizi ve DevFest yerine ne yaptığımızı katılımcılara anlatmaya çalıştım. Daha sonra laptopun gelmesiyle beraber sunuma başladım.

Android Studio bildiğim ve kullandığım kadarıyla anlatmaya çalıştım. Sunum sonunda “Android Studio ne zaman beta sürümden çıktı?” sorusunu katılımcılara sordum ve soruyu doğru bilen arkadaşa Cardboard hediye ettim. 30 dakikalık sunumum laptopum yüzünden aslında 15-20 dk civarında sürdü. Sunum sonunda yapmayı düşündüğüm demoda patladı dolayısıyla. İlk sunumumda bu tarz bir sorunla karşılaştım ama bunun bana tecrübe olduğunu düşünüyorum. Daha sonra yapacağım sunumlarımda soracağım ilk şeylerden biri salonda HDMI kablosu var mı olacağına eminim : ).  İlk sunumumu iyi kötü bir şekil de atlattıktan sonra fuaye alanına çıktım ve katılımcılar ve konuşmacılarla sohbet ettim.

10828131_767770903276647_404814451538505862_oFuaye alanında Cardboard, MYO Armband, Android TV, Flying Fingers, Intel Galileo, Radxa, Intel Edison, Ardunio, Raspery Pi gibi cihazları inceleme şansım oldu. Fuayede muhabbet ederken Barış sunum sonunda Cardboard verme fikrinin çok iyi olduğunu söyledi ve fazlaca Cardboard getirdiğini söyleyip istersem bir tane alabileceğimi söyledi : )(Cardboard için ona ayrı teşekkür ediyorum).

IMG-20141219-WA0000

Bir çok cihaz deneme fırsatı bulduğum bu etkinlik benim için ilklerle doluydu diyebilirim. Bu güzel etkinlikte emeği geçen herkesin eline sağlık. Gerçekten çok başarılı bir etkinlik hazırladınız.

Categories: Genel

Solve For X Ankara » « DevFest Student’14 20 Aralık’ta Eskişehir’de

1 Comment

  1. Deneyimlerinizi çok güzel anlatmışsınız Burhan bey. Bundan sonraki sunumlarınızda başarılarınızın devamını diliyorum 🙂

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*

Copyright © 2018 Burhan UĞUR

Theme by Anders NorenUp ↑